سوالات متداول ، تنظیم گزارش مالی مهاجرت ، تنظیم گزارش مالی ، گزارش های مالی در ایران
به وبسایت گروه تخصصی نواندیشان سیاق خوش آمدید
موسسه نواندیشان سیاق ، خدمات حسابرسی ، حسابرسی عملیاتی ، خدمات شرکت های مهاجرتی ، خدمات حسابداری مالیموسسه نواندیشان سیاق ، خدمات حسابرسی ، حسابرسی عملیاتی ، خدمات شرکت های مهاجرتی ، خدمات حسابداری مالیموسسه نواندیشان سیاق ، خدمات حسابرسی ، حسابرسی عملیاتی ، خدمات شرکت های مهاجرتی ، خدمات حسابداری مالی
021-88366739

0912-2896745
info@newsiyaq.com
سعادت آباد ، بلوار دریا ، خیابان رامشه ،
انتهای توحید 4 ، پلاک 6 ، طبقه 5 ، واحد 15

سوالات متداول

گزارش های مالی می تواند توسط یکی از اشخاص زیر مهر و امضاء گردد.
الف) اشخاص عضو انجمن حسابداران خبره ایران
ب) اشخاص عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری در رشته حسابداری و حسابرسی
ج) اشخاص عضو کانون کارشناسان رسمی قوه قضائیه
به دلایل زیر شما نمی توانید از گزارش مالی خود استفاده کنید.
- گزارش های مالی در ایران به صورت سالیانه تنظیم می گردد بنابراین اگر شما برای اهداف مهاجرتی به 5 سال گزارش مالی احتیاج داشته باشید هزینه¬ای که می¬بایست فقط و فقط برای ترجمه آن بپردازید قطعاً خیلی بیشتر از دستمزدی است که بابت تهیه تراز مالی 5 ساله (ترجمه شده) به مجموعه ما پرداخت می¬نمایید.
- در صورتی که گزارش حسابرسی شما مقبول نباشد ممکن است بعضی از بندهای گزارش در زمینه مالیات یا بند تاییدیه ها بعداً برای پرونده مهاجرتی شما مشکل ایجاد نماید.
- فرمت گزارش های مالی در سالهای اخیر تغییر کرده است بنابراین اگر شما گزارش های مالی سالهای اخیر را به همان شکل ارسال نمایید قطعاً گزارش مالی سال 97 که به صورت مقایسه ای با 96 ارائه شده است با فرمت گزارش مالی سال 96 که به صورت مقایسه ای با 95 ارائه شده است متفاوت می¬باشد که این موارد می تواند برای پرونده مهاجرتی شما مشکل ایجاد کند.
- به دلیل وجود سرفصل تعدیلات سنواتی، سود انباشته ارائه شده در گزارش مالی برای یک سال یکسان در گزارشهای مالی ارائه شده (98 و 97 در مقایسه با 97 و 96) متفاوت می¬باشد.
بنابراین اگر شما از یک حسابدار آشنا به امور مهاجرت استفاده نمایید می توانید گزارش¬ مالی خود را به صورت ساده و شفاف به اداره مهاجرت ارسال نمایید و بین سالهای مختلف از نظر فرمت و اعداد و ارقام هماهنگی وجود داشته باشد.
به عبارت دیگر چرا از هر حسابداری نمی توان برای تهیه گزارش مالی مهاجرت استفاده کرد و تنظیم گزارش مالی توسط یک شخص ناآشنا به امور مهاجرت چگونه می تواند باعث مردود شدن پرونده مهاجرتی متقاضی گردد؟
شما باید از حسابداری برای تنظیم گزارش مالی استفاده نمایید که آشنا به مسائل مهاجرت باشد. هر حسابدار مسلط و با تجربه بر اساس مدارک و مستندات واقعی متقاضی می تواند گزارش مالی را تهیه نماید. اما اگر حسابدار شما آشنا به امور مهاجرت نباشد فقط و فقط برای شما گزارش مالی تهیه می کند ولی یک حسابدار با تجربه و آشنا به امور مهاجرت همه جنبه های پرونده مهاجرتی شما را در تنظیم گزارش مالی مدنظر قرار می دهد. در ادامه به چند نمونه از مواردی که در تنظیم گزارش مالی باید مدنظر قرار گیرد اشاره می نماییم:
1-3- آیا می دانید در تهیه گزارش مالی شما چه نکاتی باید رعایت گردد که بین بیزینس پلن شما و گزارش مالی ارائه شده تناقض وجود نداشته باشد. همچنین برای آفیسر پرونده در زمان مصاحبه محرز گردد که شما از سابقه مدیریتی لازم برای بیزینس پلنی که قرار هست در کانادا اجرا نمایید برخوردار می باشید.
2-3- آیا روند کسب درآمدهایی که شما در گزارش مالی برای سالهای مختلف ادعا می کنید باید همیشه از یک روند صعودی برخوردار باشد یا خیر؟ روند کسب درآمدهای شما در سالهای مختلف به چه صورتی باید تنظیم گردد تا از نظر آفیسر پرونده شما منطقی به نظر برسد؟
3-3- کدام یک از بخش های صورت های مالی از نگاه آفیسر دارای اهمیت می باشد. به عبارت دیگر حسابدار شما باید بداند که آفیسر در آینده برای راستی آزمایی مندرجات گزارش مالی شما ممکن است چه مدارکی را درخواست کند در غیر اینصورت اگر قبل از تنظیم گزارش مالی این مدارک مورد توجه شما قرار نگیرد قطعاً برای پرونده مهاجرتی شما مشکل ایجاد خواهد شد.
نمونه هایی که در بالا ذکر شده است تنها چند نمونه از ده ها مواردی می باشد که متقاضیان مهاجرت با آن روبرو می باشند و مجموعه ما به دلیل سالها همکاری مستمر با وکلا و سازمانهای معتبر مهاجرتی و داشتن پرسنل مجرب و آشنا به مسائل مهاجرت می تواند مشاوری معتبر در تمامی زمینه های مالی برای برنامه های مهاجرتی شما به کشور کانادا و استرالیا باشد.

موسسه ما بعد از دریافت و تکمیل مدارک توسط متقاضی، حداکثر تا سه روز کاری گزارش های مالی را به صورت فارسی و انگلیسی آماده می نماید.
فرمت تهیه گزارش های مالی برای ایالت های مختلف استرالیا یکسان می باشد اما بعضی از آیتم ها مانند حداقل مبلغ ریالی فروش (گردش مالی) در ایالت های مختلف متفاوت می باشد.
فرمت تهیه گزارش های مالی برای ایالت های مختلف کانادا یکسان می باشد اما از آنجایی که نوع مدارکی که هر ایالت برای بیزینس متقاضی درخواست می کند متفاوت می باشد بنابراین در تهیه صورت های مالی باید مدارک مورد نظر استان در نظر گرفته شود تا در پرونده متقاضی تناقضی بین مدارک و مندرجات گزارش مالی بوجود نیاید.
شما در مرحله تشکیل EOI باید بعضی از اطلاعات مالی مانند ارزش بیزینس، ارزش املاک، وجوه نقد و غیره را به وکیل خود اعلام نمایید تا بر اساس آن پرونده آنلاین شما تشکیل گردد. شاید از خودتان بپرسید من بهتر از هر شخص دیگری از ارزش بیزینس خود، ارزش املاک و موجودی حساب شخصی خود اطلاع دارم و استفاده از خدمات یک حسابدار آشنا به امور مهاجرت چه توجیه اقتصادی و منطقی خواهد داشت. بزرگواران عزیز شما در مرحله تشکیل EOI فقط ادعا می کنید و استان شما را بر اساس امتیازی که بر اساس ادعا های شما (این امتیاز بر اساس بیزینس پلن، سن، مدرک تحصیلی، ارزش املاک، ارزش موجودی نقد، سابقه مالکیت و مدیریت شما و غیره محاسبه می شود) بدست آماده است انتخاب می کند و اگر بعد از انتخاب توسط استان، درستی ادعا های شما با مدارک محرز نگردد حتماً پرونده شما توسط استان مردود می گردد. متاسفانه شما در این مرحله هم از لحاظ مالی متضرر شده اید(پرداخت هزینه دولتی استان و سازمان ارزیابی کانادا) و هم زمان خودتان را برای مهاجرت از دست داده اید.( شاید شما دیگر واجد شرایط سایر برنامه های کارآفرینی نباشید).در ادامه توجه شما را به چند نمونه از موضوعاتی که در هنگام پر کردن EOI ممکن هست مورد سوال همه متقاضیان مهاجرت باشد یا اصلاً مورد سوال قرار نگیرد و متقاضیان مهاجرت بدون توجه به آن، قسمت های مالی EOI خود را تکمیل نمایند جلب می کنیم که بی توجهی به هر کدام از این موارد ممکن است پرونده شما را وارد ریسک مردودی نماید.
7-1- یک پروژه چند واحدی در حال ساخت جزو دارایی های شما می باشد و برای این پروژه هنوز گواهی عدم خلاف یا پایان کار دریافت نکرده¬اید یا با وجود دریافت گواهی پایان کار، سندهای تفکیکی واحدهای ساخته شده را دریافت نکرده¬اید، آیا شما مطلع هستید که از نظر اداره مهاجرت کانادا ارزش کل این پروژه (عرصه و اعیان) جزو دارایی شما قرار می گیرد یا فقط ارزش زمین؟
7-2-در مورد املاکی که فاقد سند مالکیت می باشند و فقط قولنامه خرید معتبر دارند نظر اداره مهاجرت در مورد پذیرش یا عدم پذیرش آن چیست؟
7-3-عدد منطقی برای ارزش بیزینس شما(صاحبان شرکت یا صاحبان جواز کسب) چگونه باید محاسبه گردد؟ شاید بیزنس شما دارای ماشین آلات یا موجودی کالا یا املاکی(زمین، سوله، سالن تولید، تاسیسات و ...) باشد که در سالهای قدیم با قیمت پایین خریداری شده و در حال حاضر به دلیل تورم از ارزش بالایی برخوردار می باشند و از دیدگاه شما این ارزش بالا می تواند مبنایی برای محاسبه ارزش گذاری شرکت شما قرار گیرد. جدا از اینکه ارزش واقعی شرکت از دیدگاه متقاضی چه عددی می تواند باشد باید در نظر داشته باشید عددی باید به عنوان ارزش بیزینس شما محاسبه گردد که هم از جنبه استانداردهای حسابداری ایران و هم از نگاه آفیسری که پرونده شما را مورد بررسی قرار می دهد منطقی باشد و این موضوع فقط و فقط توسط حسابدار با تجربه و آشنا به مسائل مهاجرت امکان پذیر می باشد.
7-4- ممکن است متقاضی و یا همسر ایشان دارای حسابهای بانکی متعددی باشند که بخشی از حسابهای مذکور کم گردش بوده و یا بخشی از آنها به دلیل استفاده بیزینسی از حسابهای شخصی دارای گردش های بسیار بالایی باشند؛ آیا شما می دانید که کدام یک از حسابهای بانکی مذکور را جزو دارایی شخصی خودتان منظور کنید؟ (پرینت های بانکی جزو مدارک بسیار و بسیار مهم می باشند که شما باید در مقابل عددهای بزرگی که به حساب شما واریز می_گردد به آفیسر کانادایی توضیح بدهید و حساب های بانکی شما نقش مهمی در تصمیم گیری آفیسر برای اثبات قانونی بودن درآمد و دارایی-های شما دارد).
7-5-دارایی شما در EOI با چه نرخی باید به دلار کانادا تبدیل و در محاسبات میزان دارایی های شما منظور گردد؟
7-6- آیا شما می دانید دریافت هدیه از نظر اداره مهاجرت کانادا مورد قبول می باشد و در صورت قبولی چه مدارکی برای اثبات آن مورد نیاز می باشد؟
با توجه به اینکه موسسه ما گزارش های مالی را به زبان فارسی و انگلیسی ارائه می نماید بنابراین نیاز به ترجمه جداگانه گزارش مالی توسط دارالترجمه نمی باشد.(کاهش هزینه برای متاقضی)
با یک تماس ساده و مشاوره رایگان با کارشناسان ما و مقایسه آن با سایر حسابداران به راحتی می توانید تشخیص دهید که مجموعه ما از نظر دانش و تجربه اختلاف معنا دار با سایر همکاران دارد یا نه.
مشکل مشترک همه متقاضیان، مالیات می باشد و همیشه عدد مالیات پرداختی توسط شرکت ها یا صاحبان مشاغل با سودی که در گزارش مالی باید نشان داده شود مطابقت ندارد. مثلاً متقاضیان از یک طرف عدد مالیات کمی پرداخت می¬کنند و یا اینکه به دلیل نشان دادن زیان مشمول پرداخت مالیات نمی باشند و از طرف دیگر باید در گزارش های مالی خود نشان بدهند که در سالهای گذشته شرکت آنان از سود آوری قابل توجهی برخوردار بوده است و از محل برداشت سود مذکور توانسته اند املاک فعلی خود را خریداری کنند. مجموعه ما با تجربه ای که در این سالها کسب کرده است در تهیه صورت های مالی از تکنیک¬هایی استفاده می نماید که هم سود مندرج در گزارش مالی با عدد مالیات متقاضی تناسب داشته باشد و هم متقاضی از محل برداشت سود مذکور تواسته درآمد کافی برای انجام هزینه های زندگی و خرید املاک کسب کند.
مجموعه ما مدارک را از طریق واتس آپ یا ایمیل از مشتری دریافت می کند بنابراین نیاز به مراجعه حضوری شما نمی باشد. همچنین مجموعه ما در بیشتر استان های کشور دارای نماینده می باشد که شما می توانید از طریق مراجعه حضوری به نمایندگان ما مدارک خود را ارائه نمایید.
از آنجایی که پروسه مهاجرت یک فرایند طولانی و زمان بر می باشد بنابراین مجموعه ما یک تعهد نامه به مشتریان خود ارائه می نماید در صورتی که در یک بازه زمانی یکساله نیاز به تغییراتی در مندرجات گزارش مالی باشد موسسه ما بدون دریافت هر گونه وجه اضافی این کار را برای شما انجام دهد.
بعد از تحویل گزارش مالی، مجموعه ما یک جلسه دو ساعته (حضوری یا تلفنی) برای متقاضیان خود برگزار می نماید و مندرجات گزارش مالی را به زبان ساده به متقاضیان آموزش می دهد تا در زمان مصاحبه مشکلی از بابت سوالات آفیسر در زمینه گزارشهای مالی وجود نداشته باشد.
نرتیوی که شما به سازمان ارزیابی کانادا ارائه می کنید نشان می دهد که شما از زمان دیپلم تا به امروز در کجا مشغول به کار بوده¬اید و چه درآمدهایی داشته¬اید و با این درآمدها چگونه توانسته¬اید املاک فعلی خود را خریداری نمایید. همچنین اعداد و ارقام مندرج در نرتیو با گزارش های مالی حسابرسی شده و ارزیابی املاک راستی آزمایی می¬گردد و سازمان ارزیابی کانادا سایر مدارک متقاضی مانند پرینت های بانکی، لیست بیمه، مالیات و غیره را بررسی و با گزارش¬های مالی مطابقت می¬دهد تا نتیجه¬گیری کند که مندرجات گزارش¬های مالی حسابرسی شده صحیح می¬باشد و این گزارش¬ها به صورت واقعی تهیه شده است یا خیر.(با تایید گزارش مالی شما، نرتیو شما تایید می¬گردد و با تایید نرتیو، سازمان ارزیابی کانادا در گزارش خود به اداره مهاجرت قید می¬کند که قانونی بودن منشاء تمامی درآمدها و دارایی¬ها ی شما و همسرتان محرز شده است).
بنابراین همانطور که مشاهده می کنید باید تمامی مدارک متقاضی با یکدیگر هماهنگ باشد و نباید بین تمامی مدارک مشتری تناقض وجود داشته باشد که کوچکترین تناقض منجر به مردود شدن پرونده شما می¬گردد. از آنجایی که مجموعه ما از این توانایی برخوارد می¬باشد که تمامی مدارک مالی مورد نیاز شما برای مهاجرت را از قبیل نرتیو، گزارش مالی حسابرسی شده و ارزیابی املاک تهیه نماید بنابراین احتمال وجود تناقض بین مدارک شما نسبت به زمانی که هر کدام از این مدارک توسط اشخاص جداگانه تهیه گردد به حداقل ممکن (نزدیک به صفر) کاهش پیدا می¬کند.
ما بیشتر از ده سال در زمینه تهیه صورت های مالی مهاجرت فعال می باشیم و در این سالها برای صنایع مختلف صد ها صورت های مالی تهیه کرده ایم. بنابراین با توجه به تجربه و شناختی که در هر صنعت داریم میدانیم که چگونه از روی مدارک کلیدی و مهم که معمولاً در دسترس همه متقاضیان می باشد(پرینت های بانکی و مالیات) گزارشهای مالی را به صورت صحیح و کامل تنظیم کنیم که مطابق با استانداردهای اداره مهاجرت باشد.
1- برگ های قطعی مالیات، پرینت های بانکی، لیست بیمه کارمندان، فاکتورهای خرید و فروش و مدارک ثبتی شرکت تنها چند نمونه از ده ها مدارکی می باشد که متقاضی به همراه گزارش مالی به اداره مهاجرت ارسال می نمایند.(نوع مدارک بسته به نوع برنامه مهاجرتی متفاوت می باشد) آفیسر اداره مهاجرت از هر کدام از مدارک مذکور برای اثبات بخشی از اقلام مندرج در گزارش مالی استفاده می نماید. مثلاً آفیسر برای اثبات گردش مالی(فروش) و سود سهام(برداشت متقاضی) از گردش حسابهای بانکی استفاده می نماید. در ادامه با ذکر یک مثال ساده به شما توضیح می دهیم که چگونه ناهماهنگی بین گردش حساب بانکی با گزارش مالی ممکن است باعث مردود شدن پرونده مهاجرتی شما گردد. فرض کنید جمع واریزی ها به حساب شما برای سال 1397 دو میلیارد تومان باشد اما درآمدهایی که شما در گزارش مالی برای سال مذکور ادعا کرده اید خیلی کمتر یا بیشتر از واریزی ها به حساب بانکی شما می باشد. بنابراین این تناقض باعث می گردد که صحیح بودن گزارش مالی برای آفیسر محرز نگردد.
نامنظم بودن گردش حسابهای بانکی(مورد اشاره در بندهای الف و ب) مشکل مشترک همه متقاضیان مهاجرت می باشد.
الف-متقاضیان به صورت شخص حقیقی در حال فعالیت می باشند(صاحبان جواز کسب و پزشکان) و حسابهای شخصی و بیزینسی آنان از یکدیگر تفکیک نشده است و یا از حساب بانکی شخص دیگری (مانند همسر) برای فعالیتهای بیزینسی خود استفاده می کنید.
ب-شرکت متقاضی دارای حساب بانکی فعال نمی باشد و از حساب سهامداران برای فعالیتهای بیزینسی استفاده می شود.
مجموعه ما با توجه به تجربه خود که حاصل سالها کار در زمینه مهاجرت می باشد از تکنیک هایی می تواند برای شما استفاده کند که بین گردش حسابهای بانکی شما و گزارش مالی هماهنگی ایجاد کند.